Druk 3d – kiedy go wynaleziono i jaka jest jego historia?
Mimo, że druk 3D wydaje się stosunkowo młodym sposobem na produkcję przedmiotów, jego historia sięga już kilkudziesięciu lat, a sama technologia rozwijała się w bardzo szybkim tempie. Z naszego artykułu dowiesz się kiedy wynaleziono druk 3D i jaka jest historia druku przyrostowego, która doprowadziła go do postaci, jaką znamy dzisiaj? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Druk 3D – jaka jest jego historia?
Za początek historii druku 3D uznaje się rok 1984, kiedy odkryto i skutecznie opatentowano technikę sterolitografii. Założenie tej techniki, przewiduje użycie lasera, który stopniowo obrysowuje przekroje modelu w stopniowo zanurzającej się podstawie w zbiorniku z fotopolimerem. Pod wpływem promienia laserowego, następuje zjawisko polimeryzacji i całość jest powielana wraz ze stopniowym nakładaniem kolejnych warstw. Ta technologia miała swoje ograniczenia, jednak była pierwszym historycznym sposobem na wytworzenie elementu w formie obróbki przestrzennej materiału budulcowego.
Druk 3D – przełomowe odkrycie w technologii produkcji
Za moment, który uznaje się za rozpoczęcie współczesnego druku 3D uznaje się 1993 rok. Wtedy naukowcy z MIT (USA) opatentowali drukowanie trójwymiarowe, które w swoich założeniach wykorzystuje podstawy ze wspomnianej wcześniej sterolitografii. Od tego momentu zaczęły powstawać drukarki 3D, które swoją koncepcją działania i wyglądem coraz bardziej przypominają te, które znamy współcześnie. Dzisiejsze drukarki 3D nie przypominają już niczym swoich pierwowzorów, a ich możliwości produkcyjne są dużo bardziej zaawansowane.
Podsumowanie – druk 3D kiedy go wynaleziono i jaka jest jego historia?
Podsumowując, druk 3D to ciekawa metodologia produkcyjna posiadająca interesującą i długą historię. Mimo stosunkowo młodego wieku, technologia wydruku 3D rozwinęła się i dała początek zupełnie nowej gałęzi przemysłu. Współcześnie druk 3D nie przypomina już pierwszych drukarek 3D, a lata 80te i 90te z których drukarki 3D się wywodzą są już obecnie tylko historią.