Pages Navigation Menu

studio Sensi Warszawa

Filtr szary – okulary słoneczne dla aparatu – jaki filtr szary wybrać?

Filtr szary – okulary słoneczne dla aparatu – jaki filtr szary wybrać?

Producenci aparatów walczą w wyścigu podkręcania parametrów swoich produktów. Wartości ISO są coraz większe, a fotografowie kupują bardzo jasne obiektywy, umożliwiające robienie zdjęć w zupełnych ciemnościach. Do czego zatem może się im przydać filtr szary? I jaki filtr szary kupić?

jaki filtr szary wybrać?

Filtr szary to jeden z rodzajów filtrów, którego działania nie uda się zastąpić przy użyciu programów graficznych w procesie postprodukcji. Jego funkcją jest zmniejszenie ilości światła, wpadającego do obiektywy. Nie zmienia kolorystyki ani wyglądu zdjęcia. Szczególnie przyda się podczas fotografowania przy ostrym słońcu (również podczas zaćmienia!), przy mocnym świetle sztucznym oraz przy pejzaż zimowych z dużą ilością roziskrzonego śniegu.

Jaki filtr szary wybrać? Wszystko zależy od warunków, w jakich chcemy go zastosować. Produkowane są warianty, różniące się między sobą ilością przepuszczanego światła. Oznacza się je wartościami np. NDx2(ND2), czyli filtr przepuści dwukrotnie mniej światła.

Filtr szary pomaga w warunkach plenerowych wykonać idealne zdjęcie, bez obawy o prześwietlenie go. Warto zatem zapoznać się z oferowanymi przez różne marki produktami i wybrać ten, spełniający nasze oczekiwania.