Pages Navigation Menu

studio Sensi Warszawa

Parafia św. Jana Nepomucena w Chwałęcicach

Parafia św. Jana Nepomucena w Chwałęcicach

Parafia w Chwałęcicach może poszczycić się dość ciekawą historią. Pierwotnie msze św. odprawiane były kilka razy do roku w przydrożnej kaplicy św. Jana Nepomucena. Wszelkie starania o zgodę na budowę kościoła były odrzucane, zatem w 1966 roku przekształcono na kaplicę… salę taneczną. Nadano jej nazwę “kaplicy pod wezwaniem św. Barbary. Parafia doczekała się własnego kościoła dopiero w roku 1998. Wtedy też zmieniona została nazwa parafii ze św. Barbary na św. Jana Nepomucena.

Msze święte w dni powszednie odbywają się o godzinie 17:00, a w niedziele i święta o 7. 30, 10. 00 oraz 15. 30. Co dwa tygodnie emitowana jest gazetka parafialna zawierająca ogłoszenia duszpasterskie, fragment słowa bożego oraz aktualności dotyczące nabożeństw. W parafii można zamówić mszę świętą w intencji najbliższych. Proboszczem jest ks. Grzegorz Jagieł.

Parafia Chwałęcice słynie z nietypowych rozwiązań. Od 2008 roku regularnie w każdą ostatnią niedzielę czerwca odprawiane są w Chwałęcicach msze św. na wodach Zalewu Rybnickiego. Msze odbywają się w intencji ludzi wody, żeglarzy, ratowników. W okresie bożonarodzeniowym zaś w podziemiach kościoła organizowana jest żywa szopka.