Przesądy o dzieciach
Przesądy – wstęp
Różne przesądy dotyczące dzieci przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Są one przeróżne i dotyczą zarówno okresu ciąży, jak i późniejszego życia. Najwięcej z nich dotyczy przeróżnych ważnych momentów, takich jak chrzest czy urodziny, ale dotyczą również aspektów z życia codziennego.
Przesądy o dzieciach
Dlaczego tak naprawdę wierzymy w przesądy dotyczące dzieci? Wiele ludzi kieruje się wiarą, a niektórzy po prostu zaklinają rzeczywistość. Przesądy i zabobony w jakimś stopniu dają odczuć poczucie bezpieczeństwa, a także sprawiają, że odczuwamy kontrolę nad swoim życiem i zachodzącymi zjawiskami. Na temat dzieci od zawsze istniało i istnieje wciąż wiele przesądów, do których stosuje się wiele przyszłych matek. Większość z nich tak naprawdę dotyczy okresu ciąży, a do najpopularniejszych z nich zalicza się:
- wystrzeganie patrzenia przyszłej mamy na pożar, gdyż dziecko może urodzić się ze znamieniem
- zakaz noszenia czegokolwiek na szyi, w celu uniknięcia owinięcia się pępowiną maluszka w trakcie porodu
- unikanie wszelakich ugryzień, aby wykluczyć „myszkę” na ciele dziecka
- unikanie patrzenia na brzydkie osoby, ponieważ brzydota może przenieść się na dziecko
- jeśli kobieta w ciąży ma ochotę na słodycze, urodzi córkę, a jeśli na potrawy słone urodzi syna
- nie powinno się obcinać włosów, ponieważ może to „skrócić” rozum dziecka
- nie powinno się dotykać rosnącego brzucha, ponieważ dziecko może mieć znamiona
- należy także unikać kompletowania wyprawki dla niemowlaka, ponieważ przynosi to pecha. Wcześniejszego kupowanie takich rzeczy może spowodować nawet stratę ciąży lub ciężką chorobę dziecka.
Podsumowanie
Przesądy dotyczące dzieci miały ustrzec je przed złymi mocami, chorobą czy także urokiem. Popularnymi przesądami są również te dotyczące okresu zaraz po urodzeniu, ale także dotyczące określonych momentów życiowych, na przykład pierwszych urodzin czy też momentu chrztu. Należy pamiętać, żeby wszystkie rodzaje przesądów i zabobonów traktować z dystansem.